Cytryny w płynie

Nalewka cytrynowa czyli cytrynówka


Skoro poruszam temat jedzenia nie powinno zabraknąć tematu napojów. A jeśli napoje to siłą rzeczy każdy myśli o napojach z zawartością, niekoniecznie śladową, alkoholu.

Nie widzę niczego szczególnego w piwie, czystej wódce i takich, hmm… zwykłych alkoholach. Uważam, że jak już pić to coś co np. zrobiło się samemu. Gdy coś przygotujemy samodzielnie to i smak jest jakby lepszy a i „wchodzi” samo i nie ma później kaca.

Postanowiłem wypróbować swoje siły i stworzyć, tak piękne słowo – stworzyć, nalewkę cytrynową. Może dlatego, że uwielbiam wszystko co kwaśne? A może dlatego, że jaj stworzenie nie wymagało wielkich zabiegów i jak mi się wydaje jest proste? Wydaje gdyż nalewka dopiero nabiera mocy. Aby nie przedłużać – oto receptura:

Cytrynówka

Składniki:
4 cytryny,
0,5 L spirytusu,
1 szklanka cukru
2 szklanki wody

Proces tworzenia:

Nalewka po 2 tygodniach powinna być dobra do picia. Smaczniejsza jest ponoć jeśli postoi dłużej. Ale ile dłużej? Tego jeszcze nie wiem.

Do gotującej się wody wsypujemy cukier, mieszamy do rozpuszczenia i zestawiamy z ognia. Cytryny należy sparzyć (polać gorącą wodą), obrać cienko z żółtej skórki – tak aby ta biała została w miarę nienaruszona. Wtedy będzie łatwiej wycisnąć z nich sok, co należy uczynić.

Ciepły – NIE GORĄCY – syrop (woda z cukrem) mieszamy z sokiem z cytryny oraz pokrojonymi skórkami z cytryny. Nie trzeba kroić skórek na małe kawałki – to nie ma znaczenia. Do tej mikstury dolewamy 0,5 l spirytusu. Dlatego też wywar nie powinien być gorący – aby spirytus mocy nie stracił – tak słyszałem, gdyż ekspertem od alkoholi nie jestem 😉

Teraz płyn należy zlać do np. dużego słoika i odstawić na 2 tygodnie. Płyn wraz ze skórkami oczywiście. Po 2 tygodniach trzeba przefiltrować nalewkę i rozlać ją np. do butelek.

Moja nalewka cytrynowa ma już 5 dni. Zmętniała już i wygląda bardzo interesująco. Pachnie też nieźle, prawie straciła ostry, spirytusowy zapach. Mam nadzieje, że będzie doskonała. Ba, ja to wiem.

nalewka_cytrynowa.jpg

GD Star Rating
loading…

Nalewka cytrynowa czyli cytrynówka, 3.4 out of 5 based on 38 ratingsKomentarze(52)
  • Avatar

    michaniu Sie 9 2012 - 13:31

    A jakiś sampelek? 🙂 Może być w postaci zdjęcia 😉

  • Avatar

    Iza Paź 11 2017 - 19:57

    nalewkę z tego przepisu robię od kilku lat jest super wszyscy znajomi się nią zachwycają

Zostaw komentarz

Imię (wymagane)

Strona www