Potrawy proste, smaczne i szybkie

Omlet


Niektórym wydaje się, że omlet to danie niezwykle trudne, czasochłonne i wymagające niezwykłych, ba wręcz tajemnych umiejętności. Muszę wszystkich pocieszyć, to jedno z prostszych dań jakie można zrobić z jajek. Plasuje się na trzecim miejscu. Zaraz po jajecznicy i jajkach na twardo.

Przygotowanie pysznego omletu nie jest trudne. Smażenie też jest proste. Wiem co spędza sen z oczu wielu wielbicielom tej potrawy. Wiem dlaczego niektórzy nie śpią po nocach a omlety jedzą od wielkiego święta. Powodem jest utrwalony przez media obraz przygotowywania omletu. Ale zdradzę sekret – omletu nie trzeba przewracać na patelni. Ale o tym dalej.

Składniki – jajka, mleko, tłuszcz, sól

Najlepszy omlet wychodzi z 3 – 4 jajek. Ja na każde jajko daje 1 łyżkę mleka. Tak naprawdę to dolewam mleka na tzw. „oko”. Nic się nie stanie jeśli dodasz odrobinę więcej mleka. Mleko można zastąpić śmietą lub wodą mineraln. Może być gazowana.

Rozbijamy jajka, dodajemy mleko, szczyptę soli i wszystko dokładnie mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Można do tego użyć trzepaczki lub widelca.

Na patelni, najlepiej teflonowej, rozgrzewamy tłuszcz i kiedy jest już gorący wylewamy masę jajeczną. I teraz drewnianą szpatułką zgarniamy wszytko od brzegów patelni do jej środka. Teraz zmniejszamy ogień. Jeśli mamy pokrywkę – używamy jej i przykrywamy patelnię.

Omlet jest gotowy do zjedzenia kiedy jego powierzchnia jest ścięta. Dzięki pokrywce trwa to szybciej.

Teraz wyciągamy omlet. Powinien wyjść bez problemu ale nawet kiedy pęknie lub się pokruszy to nic złego. Wszak za chwile i tak zostanie zjedzony.

Omlet możemy zjeść z dżemem, bitą śmietaną, owocami – wtedy jest omletem na słodko. Ale nic nie stoi na przeszkodzie aby zjeść go z parówkami, tuńczykiem z puszki, pieczarkami, serem żółtym, jarzynami Cokolwiek znajdzie się w omlecie będzie pasowało bo omlet to doskonała baza i można zjeść go dosłownie z wszystkim. Ja ostatnio zajadam się omletami z dżemem.

Omlet po usmażeniu:
omlet_2.jpg

Omlet pokryty:) dżemem
omlet_3.jpg

I podajemy:
omlet_4.jpg

mniam…

GD Star Rating
loading…

Omlet, 3.4 out of 5 based on 5 ratingsKomentarze(2)
  • Avatar

    blondi Paź 20 2007 - 18:57

    mniam mniam 😛 aż ślinka cieknie na sam widok 🙂 jadłam i jest super!!!

  • Avatar

    janek Sie 20 2011 - 10:15

    robiłem tylko za dużo na za małą patelkę i trochę gruby mi wyszedł ale dało rade przewrócić ;] a tak to ze słodkim dżemem truskawkowym pyyyszne ;]

Zostaw komentarz

Imię (wymagane)

Strona www