Potrawy proste, smaczne i szybkie

Rum z colą czyli Cuba Libre


A tak, dzisiaj w naszym menu rum z colą znany też pod nazwą: Cuba Libre. Jak zwał tak zwał. Nie ważne, której nazwy użyjemy i tak większość wie o jaki drink chodzi.

Warto jednak poznać historię i miejsce jego powstania. Drink wywodzi się z Kuby.  Powstał w Hawanie na Kubie w czasie wojny amerykańsko-hiszpańskiej (od 25 kwietnia do 12 sierpnia 1898).

Wtedy to połączono składniki symboliczne dla sprzymierzonych stron, a napój nazwany został Cuba Libre (wolna Kuba) przez Amerykanów na cześć walczącego o niepodległość kraju. Jednym z żołnierzy wojny był Emilito Bacardi, syn producenta kubańskiego rumu. Później, w okresie prohibicji, koktajl pozwalał na „ukrycie” alkoholu w Coca-Coli.

Tyle historia. Jak widać drink ten, nie jest zwykłą mieszaniną coca-coli i rumu. To coś więcej.  Wiedząc, że jednym z żołnieży być Emilito Bacardi nie dziwi już fakt, że Cuba Libre najczęściej robiony jest z rumu marki Bacardi. To się nazwya marketing 😉

Jednak do stworzenia tego drinka nadaje się każdy rum. Oczywiście najlepszy jest oryginalny Kubański. Ale na takie ekstrawagancje mogą pozwolić sobie nieliczni. Bo to co w sklepach sprzedawane jest jako oryginalny rum z Kuby niewiele ma z nim wspólnego. Ale… my sobie też poradzimy.

A teraz pora na Cuba Libre

Składniki:
– rum (dowolny, choć najczęściej polecany jest rum light Bacardi albo Hawana)
– coca-cola
– limonka

Jak widać do przygotowania tego słynnego drinka nie potrzeba wiele składników. Wystarczy zwykły rum i coca-cola. Limonka lub cytryna jest opcjonalna.  Podobnie jak lód.

Ważne, że rum z colą można łączyć w różnych proporcjach np:

 • 1 : 1 – siekiera, niektórzy to lubią
 • 1 : 3 – całkiem niezłe, osobiście moje ulubione
 • 1 : 4 – nie czuć rumu, zbyt rozcieńczone, ale ktoś lubi

Sposób przygotowania:
Do szklanki, wrzucić 3 kostki lodu, dodać rum, uzupełnić colą (w wybranych proporcjach) wcisnąć limonkę i wrzucić ją do środka, można dodać dwie słomki.

Jak pisałem wcześniej, można zrezygnować z lodu i limonki. Z lodu rezygnujemy kiedy rum i coca-cola są dobrze schłodzone. Z limonki natomiast… to już osobista sprawa, każdego miłośnika Wolnej Kuby 🙂

GD Star Rating
loading…

Rum z colą czyli Cuba Libre, 4.3 out of 5 based on 3 ratingsKomentarze(2)
 • Avatar

  ladyG Kwi 27 2010 - 12:13

  pyszota – prawdziwa pyszota, lubię 😀

 • Avatar

  Łukasz Cze 20 2010 - 20:21

  Pyszności, to prawda. Z moich obserwacji – ważne jeszcze jaki rum się doda. Podstawa w przepisie to biały (anejo blanco), ja polecam brązowy lub czarny. W szczególności Havana Club 7 letnia lub Bacardi 8 letnie. Ostatnio udało mi się zdobyć Flor de Cana 4 letnią i też jest świetna. A na specjalną okazję czeka 23letnia Zacapa Centenario 🙂 ale to chyba będzie szkoda mieszać z colą 🙂 polecam też stronę http://www.havanaclub.com.pl dla większej ilości przepisów na drinki z rumem.

Zostaw komentarz

Imię (wymagane)

Strona www