Truskawek nigdy dość!

Deser z truskawkami i karmelizowanymi migdałami


Sezon na truskawki niedługo się skończy. Dlatego jem je prawie codziennie, ale w różnych postaciach – żeby się nie znudzić. Jedną z moich ulubionych postaci jest deser z karmelizowanymi migdałami. Powstał on pod wpływem ochoty na coś słodkiego oraz weryfikacji zawartości szafek kuchennych i lodówki. Skoro znalazł się jogurt grecki, migdały i truskawki to połączenie tego w jeden deser było tylko formalnością. Celowo nie piszę ilości użytych składników ani proporcji, bo jest ona zupełnie przypadkowa.

 

Przepis na deser z truskawkami i karmelizowanymi migdałami

Składniki:

  • truskawki
  • migdały w płatkach lub posiekane
  • jogurt grecki (bałkański lub inny gęsty)
  • cukier muscovado (może być też zwykły biały)
  • kakao

Sposób przygotowania:

1. Truskawki zmiksuj, wlej do wysokiej, najlepiej przezroczystej szklanki. Jogurt wymieszaj z niewielką ilością cukru i podziel na 2 części. Jedną z nich wymieszaj z kakao. Na truskawki wylej jogurt jasny i ciemny, tak, aby utworzyły widoczne warstwy (kolejność dowolna).

2. Na patelnię lub do garnka z nieprzywieralnym dnem wrzuć muscovado albo biały cukier i podgrzewaj. Gdy się roztopi, dorzuć płatki migdałowe. Wymieszaj migdały z karmelem i po chwili zdejmij z ognia, bo migdały spalić jest łatwo. Migdały podziel na mniejsze fragmenty i wystudzone wysyp na wierzchu deseru.

Uwaga: cukier na patelni może dymić! Nie jest to jednak powód do niepokoju. 

Smacznego!

PORADY DO PRZEPISU (kliknij na +):
 1. Możesz posłodzić truskawki, ja jednak lubię kontrast pomiędzy kwaskowatymi truskawkami, delikatnie słodkim jogurtem i migdałami w karmelu.

2. migdały wymieszane już w karmelu tworzą jedną sklejoną masę; dobrze jest wyłożyć ją na lekko wilgotną drewnianą deskę do krojenia i dzielić drewnianą łyżką na mniejsze kawałki; będą bardzo szybko stygnąć i twardnieć, więc na końcu co większe kawałki da się rozkruszyć palcami na mniejsze. 

GD Star Rating
loading…Komentarze(3)
Zostaw komentarz

Imię (wymagane)

Strona www